Hakkında

Horeca Kurumsal sitesinde okuyacağınız makaleler hakkında şöyle başlamak istiyorum. Yılların tecrübesiyle, kişisel araştırma ve gözlemlerimi birleştirerek, basit bir dilde yazdım.

Neden böyle bir tercih?

Çünkü sektörle ilgili yazılan kaynaklara baktığımda kitabi bir dil kullanılmış. Herkesin
anlaması için yazılması gereken kitaplar, kimsenin anlayamayacağı hale gelmiş. Sektörle ilgili okuma
yapmak isteyen kişilerin ders çalışır gibi çalışarak bunları okuyacağını düşünmüyorum. Öyleyse ne yapmak
gerekir? Makalelere sohbet havası vermek öğrenmeyi kolaylaştırır diye düşünüyorum. Tercihimi bu
yönde kullandım.

Amaç nedir?

Sektörde sürekli yeni mekanlar açılıyor. Bu ne demektir? İnsanımızın girişimci ruhudur. Başka nedir? Şubeleşmek için atılan bir adımdır. Genel olarak bir çok kişi ‘bir mekanımız olsa’ hayalini kuruyor. Herkes bunu çevresinden bilir.

Sektörü bilenlere lafım yok. Ancak dışarıdan bakanlar mekanların albenisine kanıyor fakat sektör hakkında hiçbir şey bilmiyor. ‘Ne var canım 2 çay satamayacak mıyız’ diyor ve işe girişiyor. Fakat işin içine girince bazı zorlukları nasıl atlatacaklarını bilmiyorlar. Yanlış finansal hesaplar yapıyorlar ve kısa bir süre sonra kapatıyorlar. Neden kapatsınlar ki? Orada bir çok kişiye istihdam sağlayan bir yerin kapanması hoşuma gitmiyor.

Gözlemlerime dayanarak söylüyorum; genel olarak kapanan veya devreden işletmeler birçok sebepten dolayı ilk 18 ayı tamamlayamıyor.

İşte tam bu noktada sektörde hiç çalışmamış biri böyle bir mekan açmışsa veya yeni bir mekan açarak yeme içme sektörüne girecekse, www.horecakurumsal.com sitemizdeki makalelerden ilham alarak ilk 18 ayı atlatsın istiyorum.

Sektörde bir süre çalışmış ama yeterli bilgiyi elde edememiş kişilerin de eksiklerini gidermesini istiyorum. Mesela 100 üzerinden 20 puanlık bir bilginiz varsa buradan da en az 30-40 puan daha ekleyin ki size rehber olsun.

Mesela sektörün içinden birileri bu makaleleri okurken hem kendi bilgilerini güncellesinler, hem yeni bir şey öğrensinler hem de Konuşabilir miyiz? diyerek iletişime geçsinler. Neden? Çünkü bizim bir deyimimiz vardır. “Müsademe-i efkardan barika-i hakikat doğar”. Yani fikirlerin müzakeresinden hakikat güneşi doğar.

Şunu da belirtmeliyim ki yatırımcılar tarafından finanse edildikten sonra yanlış yönetim tercihleri sebebiyle de kapanan mekanlar var. Bunların kapanmasını istemiyorum. Şubeleşmelerini, büyümelerini, marka olmalarını istiyorum. Bunlar hakkında daha iyi şeylerin yapılabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca sektörde hali hazırda faaliyet gösteren işveren, yatırımcı, yönetici, servis personeli, mutfak personeli ya da görevi her kim olursa olsun… bu kişilere de horeca kurumsal ile bilgilendirme yapmak istiyorum.

Makalelerde bir başka husus daha var. Sektörde işveren, yönetici ve yatırımcı dışında çalışan personelin çalıştığı işletmede görev tanımları ve yetkileri dahilinde misyon ve sorumluluk sahibi olmasını istiyorum.

Mesela

Ben garsonum ama aynı zamanda bu işletmenin Genel Müdürünü temsil ediyorum, öyleyse en güzel servis ve sunumu ben yapmalıyım.
Ben bulaşıkçıyım ama aynı zamanda bu işletmenin Genel Müdürünü temsil ediyorum, öyleyse en temiz bulaşıklar benim elimden çıkmalı.
Ben valeyim ama aynı zamanda bu işletmenin Genel Müdürünü temsil ediyorum, öyleyse müşteriyi en iyi şekilde karşılamalıyım.

…vb örnekleri çoğaltabilirim. İşte tam bu misyonu ve sorumluluğu aşılamak istiyorum.

Okuduğunuz makalelerde neler var?

 • Püf noktalar var
 • Hataların önüne geçmek var
 • Pratik çözümler var
 • İşletmeciliğin prensipleri var
 • Şahsi yorumlar var
 • Bilgilendirmek var
 • Alıntılar var
 • Derlemeler var
 • Röportajlar var
 • Çalışmak var
 • Ama kısa yoldan PARA KAZANMAK YOK

Horeca Kurumsal Hakkında Ne yapacağız?

Okuyacağız. Öğreneceğiz. Paylaşacağız. Uygulayacağız. Başaracağız.

Neden Horeca Kurumsal?

Maliyeti 20 kuruş olan bir çay en az 3 TL / 4 TL’den satılıyorsa eğer; Bunun hakkında bir şey söylemek gerekirse burada sadece ürün değil dekorasyon, servis, hijyen, güleryüz, peyzaj…kısacası hizmet de satılıyor.

Öyleyse bir takım standartların ve prensiplerin üst seviyeye çekilmesi gerekiyor. Bu da sizlere kurumsallığın avantajlarını yaşatacak.

Müşteri memnuniyetlerini sektörde görmeyebilirsiniz ama bilmeniz gereken şey şudur; bir müşteri işletmenize ikinci sefer geliyorsa memnundur.

Müşteri şikayetleri ise dijital iletişim çağında olmamız sebebiyle sosyal platformlarda hemen yayılabiliyor.

Ürününüzden memnun olsa bile servisinizden memnun değilse servisinizin eksikliği şikayet konusu olabiliyor.

İnsanın olduğu yerde hata kaçınılmazdır fakat önlenebilir hatalar yüzünden de işletmenizin imajına zarar gelmemelidir. İşte çözüm bu! Önleyebilmek.

Öyleyse milyonlarca insanın evine ekmek götürdüğü sektöre katkı sağlayalım. Yani

 • Toprakta, ahırda ve kümeste ürünler yetiştiriliyor. Yetiştirilmeye devam etsin.
 • Toptancılar vasıtasıyla bunlar bir yerden bir yere alınıp taşınıyor. Taşınmaya devam etsin.
 • İşletmelerin mutfağında işleniyor ve yeni lezzetler oluşturuyor. Oluşturmaya devam etsin.
 • Lezzetleri oluşturan ustalar yetişiyor. Yetişmeye devam etsin.
 • Servis personelleri vasıtasıyla sunuluyor. Sunulmaya devam etsin
 • İşletmelerin dekorasyonundan bir çok kişi para kazanıyor. Kazanmaya devam etsin.

Kısacası bu sektörden direkt ve dolaylı olarak para kazanan milyonlarca insan var. Kazanmaya devam etsin.

Tüm bunlar hakkında aslında söylemeye çalıştığım şeyi 3 cümle ile özetleyeceğim.

 1. Üretim ekonomisini canlandırmaya destek olalım.
 2. İstihdama katkı sağlayalım.
 3. Ülkemizin ekonomisine katkı sağlayalım.

İstifade ettiğiniz her yazıyı sektöre katkıda bulunmak için paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Ömer Ali Altıntaş

 

error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.