Bir Milyonluk Duruş

Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı oteli Harbiye de açılan Hilton’dur. 1958 yılının Sonbaharında Altın Trompet ve tüm zamanların en iyi caz sanatçısı Luiz Armstrong Hilton’un balo salonunda konser vermiş.

Bu konser için aylarca hazırlık yapılmış. Hem salon mükemmel , hem de dinlemeye gelenler şık ve harikaymış. Belli bir saat olunca, konser başlamış. Ama konser başladığında hiç beklenmeyen ve istenmeyen bir olay olmuş. Konserin başlama zamanı ile ana yemeğin servis zamanı çakışmış. Sanatçılar, sanatlarını icra ederken ,salonda çatal ve  bıçak sesleri, gürültü,garsonlar gelip- gidiyormuş. Luiz Armstrong bir anda orkestrasına dönerek müziği kesmelerini söylemiş. Ardından bütün müzisyenler salonu terk etmiş ve odalarına çıkmış. Salonda bulunan konuklar dona kalmış. Otel müdürü ve ilgililer sorunu çözmek için hemen şarkıcının odasına gitmişler. Ama ne yaptılarsa şarkıcıyı ikna edememişler. Sonunda Otel müdürü bir tehditte bulunmuş.’’ Eğer konsere çıkmazsanız; sözleşmede bulunan bir milyon doları tazminat olarak sizden talep etmek zorunda kalacağım.”

Herkes sanatçının ikna olup sahneye çıkmasını beklerken, Luiz Armstrong hemen çeki çıkartmış, 1 milyon dolar yazıp otel müdürüne vererek ‘’siz benim koşullarıma uymadığınız takdirde, ben burada sanatımı icra edemem. Sanatımı icra edemediğim bir salona da çıkmam.”

Araya Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye Büyükelçi’si girmiş. Tek bir şartla Louis Armstrong’u İkna etmişler. ”Salonda yemek yenmeyecek ,sadece içecek servisi yapılacaktır’’ diye duyurulma şartı ile Luiz Armstrong’un sahneye çıkmasını ikna etmişler. Salonda bu istek duyurulmuş, bunun üzerine sanatçı ve orkestrası yeniden sahneye çıkıp muhteşem bir konser vermiş.

İşte arkadaşlar duruş böyle bir şey. İşinize  karşı bir saygınızın olması ve işiniz ile ilgili bir duruşunuzun olması çok önemli. Bunun maddi bedeli ne olursa olsun bu duruşu sergilemeniz önemli.

Ben de toplantılar yapıyorum. Bu toplantılara zamanında başlaması için 2 saat önceden salona gidiyorum. Düzeltmeleri yapıp hazırlıkları kontrol ediyorum.

Toplantı saati belli ve günler öncesinden duyuruluyor. İşine saygısı olan ve yaptığı işi önemseyen, seven kişi, toplantıya zamanından 5 dakika önce gelmeli.

Geç kalanlar sunumun başını kaçırıyor ve konuşmacının geçmişini bilmiyor.

Bu kadın uluslararası firmada çalışmış, şu anda kendi danışmanlık firması var. Bir sürü insana ve şirkete hizmet veriyor. Bunları bilmeden, bu kadının nasıl bir girişimcilik yaptığını dinlemeden, toplantıya geç gelip salonda oturuyorlar. O kadın, onlar için sadece konuşuyormuş gibi gözüküyor. O yüzden duruş çok önemli arkadaşlar. Uçağın kapısı kilitlenince kimse giremez.

İşim benim için o kadar  değerli ki bu yüzden yaptığım toplantılar,sunumları çok önemsiyorum.

İşime saygı duyuyorum. Verdiğim sözleri yerine getiriyorum. Herkese doğruyu anlatıyorum. Toplantılara zamanında gidiyorum. Randevularıma zamanında gidiyorum. Günler öncesinden toplantı konularım için araştırma yapıyor ve  hazırlanıyorum.

İşimi o kadar önemsiyor ve inanıyorum ki; kişisel marka olmak için daha kurumsal ve profesyonel alt yapı oluşturmak için marka danışmanı ile çalışıyorum.

Size tavsiyem; üyelerinizin ve ekibinizin saygısını kazanmanız için önce sizin işinize inancınızın ve saygınızın olması lazım. Bu saygınızı gösterecek tutum ve davranışlarınız olsun arkadaşlar.

Eğer yaptığınız işe saygısı ve inancı olmayan bir kişi ile karşılaşırsanız eğer o kişiyle iletişimi bitirin. Çünkü size bir faydası olmayacaktır.

Burada önemli olan bu kişi veya kişilerle yaptığınız toplantı, iş sunumu sonunda kişi ya da kişilerin toplantının sonunda ki tutum ve davranışlarına göre bir sonraki duruşunuza karar vermeniz.(Örnekleme yap.Daha önce yaşadığın bir olayı anlat)

Sizinle, işiniz ile ilgili iletişimde bulunan her kişi bilsin ki bu kişi işine büyük saygı duyuyor. Üye olmasalar dahi sizi böyle bilmeleri size saygı duymalarını sağlayacak ve değer katacak.

Tolstoy’a atfedilen bir söz var. ’’İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır.’’

İnsanın gerçek gücü önce kendi içinden gelir. Önce kendinize saygı duyarsınız. Önce kendi işinize saygı duyarsınız.

Kendi olanaklarınızla, kendi ayaklarınızın üzerinde… işte o sarsılmaz duruşa ulaşırsınız.

Size, pırıl pırıl, harika, rengarenk, bir yıl diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle

Özlem Aslan – Kurucu Ortak

Global Agena Danışmanlik

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.