Depolama Nedir

Depolama Nedir

Depolama nedir nasıl yapılır…işletmeler için en önemli konuların başında gelir. Blogumda zaman zaman sektörün profesyonellerine yer vermeyi okuyucularım adına önemli görüyorum.

Farklı tecrübe ve deneyim sahibi profesyonellerin her zaman farklı yaklaşımları olmuştur. En basit ifadeyle “depolama nedir” sorusunun çok basit bir cevabı vardır. Siparişi verirsiniz. Mal gelir ve depoya indirirsiniz. Çok basit değil mi?

İşletmecilik konusunda uzman, sektörde sarsıntı geçiren birçok işletmeyi ayağa kaldırmış, tekdüze ilerleyen işletmelere mesafe ve yenilikler katmış, her zaman vizyonuna inandığım ve profesyonelliği ile de yakından tanımanızı istediğim Mustafa Akyüz Bey’e depolama sürecini bizler için kısaca özetlemesini rica ettim ve sorumu sordum. Depolama nedir?

Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Alıp sattığınız malları eğer bir yerde tutuyorsanız mutlaka bir düzen içinde barındırmalısınız. Sektöre göre değişkenlik gösteren yöntemler var. Fakat biz uzmanlık alanımız olan yeme içme (HORECA) sektörünü temel aldığımız için gıda ürünlerinde ilk giren ilk çıkar, meşhur ifadesiyle FIFO yöntemi ile hareket ederiz.

Çünkü gıda beklemeye gelmez. İlk giren ilk çıkar. Ürünü bekletirseniz tazeliğini yitirir, bozulur, küflenir, depoda tuttuğunuz süre içinde ürüne masraf edersiniz. Depolama maliyetleriniz artar, fazla sipariş verirseniz verimli finansal yönetim yapmamış olursunuz vs…bu böyle uzar gider.

Depolama Nasıl Yapılır?

Bu süreçte birkaç bölüm bulunur. Mesela donuk ürünler için -18 soğuk hava depoları. +4 soğuk hava depoları. +18/+21 oda sıcaklığı. Bunların dışında ne var? Günlük alınan bazı ürünleriniz olabilir. Aklıma ilk gelen yufka…aynı gün veya ertesi gün tüketilmelidir.

Sırasıyla anlatalım.

-Önce son kullanma tarihi (SKT) 1 gün-15 gün olan ürünleri en öne koymalısınız. Yeni ürün geldikçe tarih sıralamasına göre dizmelisiniz.

-Donuk ürünlerde de yine tarihlerine dikkat etmekle birlikte ilk gelen ürünleri en arkaya koyup, ilk gelen ürünleri önden alarak tüketmelisiniz.

-Kilogram olarak ağır ürünleri istiflerken en alta hafif ve çabuk kırılan, ezilen kutuları koymamalısınız.

-Sebze meyve, kağıt el havlusu, meşrubat grupları ve diğer bütün  ürünler…deponuzda hangi ürünü bulunduruyorsanız bulundurun mutlaka altında yaklaşık 1 karış yüksekliğinde palette istiflemelisiniz.

-Raflarınız varsa yine en alt rafınız yerden 1 karış yüksek olmalı. Bu yöntemde altı temizlenebilir olması ve yerle temasının kesilmesi amaçlanmaktadır. Gıda ve Hijyen denetimine gelirlerse bu konuya dikkat etmezseniz uyarılabilirsiniz.

-Raflarınız kesinlikle paslı olmamalı. Depolama demek sadece düzenli durmak değil temizlik ve hijyen koşullarına riayet etmek demektir.

-Mutfakta bulundurduğunuz ürünler de mutlaka kapaklı kaplarda olmalı. Tercihen çelik küvetler olur. Ama plastik kapları da kapakları olmak şartıyla kullanabilirsiniz. ‘Sık kullanılan ürünler için de mi kapak kullanacağız’ diye düşünebilirsiniz. Evet onların da kapaklarının olması depolama ve hijyen için gereklidir.

Depolama Önemi

Depolama bir bakıma maliyet muhasebecisini de (Cost Controller) ilgilendirmektedir. Çünkü aylık raporlamada depoda fiziki sayım yapılırken ne kadar mal kaldığını görecektir ve ay sonu itibariyle ihtiyaç fazlası verilen siparişlerin bulundurulmasından memnun olmayacaktır.

Bütün işyerlerinde olduğu gibi yeme içme (HORECA) sektöründe de birimler birbirine zincirleme bağlıdır. Birinin yokluğu tüm zinciri etkiler. Nasıl etkiler? İş sıralamasında zincirde bulunmayan personelin yükünü en az 2 kişi yüklenecektir.

Depolama yaparken depodan alınan ürünlerin mutlaka kayıt altına alınması gereklidir. Belli saatlerde depodan mal verirseniz şayet iş disiplini ve düzeni bakımından rahat bir yönetim gösterirsiniz.

İşletme içi kuralları haftalık toplantılarınızda hatırlatma yaparsanız faydanıza olacaktır. Şöyle bir şeyi hayal edin. Müşteri olarak bir mekanda yemek yiyorsunuz. Personel sürekli elinde koliyle, meşrubat kasasıyla veya poşetle geçip gidiyor. Bu görüntü size hoş gelir mi?

Biz işletmecilik yaparken işletmenin görselleri dediğimiz dekorasyon, personel kıyafeti, restoran masa sandalye takımları gibi materyallere dikkat ettiğimiz kadar görüntü kirliliği veren her şeyi hem işletmeci gözüyle hem de müşteri gözüyle kontrol etmek zorundayız.

İnanıyorum ki okuyucular için yukarıda anlattığım konular anahtar maddeler olarak teşkil edecek ve depo yönetimini ve takibini kolaylaştıracaktır. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

Mustafa Akyüz
İşletmeci

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.