Tedarik Süreci ve Önemi

Tedarik Süreci ve Önemi

İşletmelerin en büyük ihtiyaçlarından biri kaliteli servis veren bir tedarik firması ile çalışmak olduğu kanaatindeyim. Çünkü müşteriye sunduğunuz ürünün kalitesi tedarik süreci ile başlar. Ürün sipariş edilir, servis personeli siparişinizi getirir. Depolama gerçekleşir. Mutfakta işlenerek müşteriye sunulur. Tüm bu süreçte zincirin bir halkası zayıf olursa o zincir o zayıf hakla kadar güçlü olur. Gelelim yeme içme (Restaurant&Cafe) sektöründe tedarik yönetimi nasıl olmalıdır konumuzu işlemeye.
 

İyi tedarikçi iyi müşteri gibidir. Üzerine titrersin “gitmesin hep gelsin” diye. Lakin içinde bulunduğumuz mevcut ekonomik şartlar ve sektörün eğitim düzeyinin düşüklüğü ile birleştiğinde her yerde yaşanan sıkıntıların tedarikçilerde de büyük sorun teşkil eder hale geliyor malesef. Hem de en büyüğünden en küçüğüne kadar.

 

İşletmemi devir aldığım tarihte tüm tedarikçilerle bire bir tanışmak istediğimde biraz garip karşılanmıştım. Ancak serde esnaflık olduğundan yüz yüze tanışarak hem onları tanımak hem de kendimi tanıtmak ve ne yapmak istediğimi direkt iletmek istedim. Zaten çalışılan 3 farklı tedarikçi vardı. Bu son derece tehlikeli bir iş yapış modelidir. Biraz sonra neden olduğunu anlatacağım.

 

İlk görüştüğüm tedarikçi aslında 4 yıldır mekana mal veren bir firmaydı. Yani aslında en yeni kişi bendim o ortamda ama kendileri 1 ay kadar haftalık ödeme alacaklarını, sonrasında cari hesap çalışacaklarını iletti. Ben de mantıklı diyerek kabul ettim ve fiyat listelerini alıp hemen Metro Market’e gittim. Tek tek ürün ürün fiyatları çıkarttığımda neredeyse bir fark olmadığını tek avantajın ayağımıza getirmesi olduğunu tespit ettim.(Bu arada Metro Market’in de sevkiyatı var)

 

Haftalık ödeme yaparken POS makinasının nasıl çalıştığını, business kartla taksit imkanının varlığını ve nasıl yapıldığını firma yetkilisine ben anlattım. Verilen süre sonunda cari hesap çalışma talebimin patron tarafından kabul edilmediğini söylediklerinde kendilerini derhal bırakarak ürünlerimi Metro Market’ten tedarik etmeye başladım. Siz siz olun asla tedarikçinize ona muhtaç olduğunuz hissini vermeyin. Unutmayın siz müşterisiniz o satıcı. Esnaflıkta verilen söz önemlidir. Sözünü tutmayanla asla iş yapmayın.

 

Metro Market’e her gidişimde fiyatlara daha hakim olmaya başladım. Artış, kampanya veya başka yerdeki fiyatlar neredeyse adım gibi ezberledim. Bu arada boş durmadım bir başka tedarikçi ile anlaşıp onunla da çalışmaya başladım. Şunu da belirtmeliyim ki personelle iş görüşmesi yapar gibi tedarikçi görüşmesi yapmanız lazım.

 

İşletme prensiplerinizi başından anlatın, olmadığında işin kesileceğini direkt söyleyin ki itibarınız olsun. En önemlisi sizinle ürün fiyatı konuşurken en çok satılan ürünlerinizin fiyatlarını ezberden söylerseniz karşı tarafın saygısını kazanmış olursunuz. Her zaman tedarikçilerinizi tek bir firmaya sabitlemeyin. Bir büyük bir küçük tedarikçiniz olsun ki hem fiyat karşılaştırması yapabilme kabiliyetiniz olsun hem de kriz olduğunda işleri yürütme becerisini kaybetmeyin. Şu an Metro Market’in online sipariş beta kullanıcısıyım mesela. Oradaki geliştirmeler için geri bildirimlerimi yapıyorum.

 

Tedarikçilerin en büyük sorunu kendi içlerinde irtibatlarının olmaması ve her bir kişinin motivasyonunun farklı olması. Nasıl mı? Bir örnek vereyim. Sipariş verdiğim firma yetkilisine anlaşma zamanında belirttiğim ilk prensip teslimatın saat 12.00-14.00 arası yapılmaması gerektiğiydi. Malum restaurantların en yoğun olduğu zaman dilimidir bu saatler. İlk teslimatta ön kapıdan bir kamyon mal indirip masaların arasından koli taşıyarak içeri girip gittiler. Şoförün açıklaması kabahatinden büyüktü “ ben malzemeleri hemen dağıtıp evime gitme peşindeyim”. Yani sen umurumda değilsin önemli olan benim eve gitmem diyordu. Tabi bu o firmanın son teslimatı olmadı ama şu anda bize daha fazla ürün satabilmek için her hafta kapımızdalar. Bir kere evet derseniz bir daha hayır diyemezsiniz.

 

Tedarik Süreci Hakkında 7 Önemli İpucu

 

  • En çok kullandığınız ürünlerinizin markalarını ve fiyatlarını ezbere bilin.
  • Esnek ödeme seçenekleri sunan firmaları bulun ve bundan faydalanın. (taksit,dbs,cari hesap)
  • Sevkiyat birimlerinin işletme kurallarına uymasına azami dikkat gösterin.
  • Tedarikçilerinize verdiğiniz söz neyse onu tutun. Tutamayacaksınız önceden bilgi verin.
  • Onlara geliştirmeleri gereken yönlerini iletin. Metro Market’in bile geliştirmesi gereken yüzlerce yanı var.
  • Satış temsilcileriyle ilişkilerinizi iyi tutun keza onlar piyasanın nabzını tutanlardır. Sizinle aynı sektördeki işletmelere yönelik güzel ve işe yarayıcı detayları konuşma arasında almanız mümkün. Hangi işletmenin ne kadar hangi ürünü ne kadar sattığını öğrendiğinizde ciroyu hesaplamak zor olmuyor.
  • İşletmeniz için gerekli bazı malzemeler tedarikçileriniz tarafında da ücretsiz yapılıyor olabilir. Örneğin; dış mekan menü panosu, soğuk içecek dolabı vb. Bu sebeple her zaman yapıcı olduğunuzu hissettirin.

 

Tüm bunları anlatırken amacımızın tedarikçilerin gelişimine katkı sağlamak olduğunu belirtmek istiyorum. Prensipler dahilinde hareket etmek sektörün kalitesini artıracağını düşünüyorum. Aynı zamanda sektörün çalışanlarına, yöneticilerine ve işverenlerine de yön göstermek istediğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Çalışmalarınızda başarılar, bol ve bereketli kazançlar diliyorum.

 

Yaman Kuleli

Setup Burger&Pizza Owner

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.