Müşteri Olarak Beğendiğim 5 Davranış | Horeca Kurumsal

Genel olarak şikayetlerimizi dile getirmekte açık sözlü olurken, memnuniyetimizi dile getirmekte sessiz kalıyoruz.  Müşteri olarak gittiğim mekanlarda yapılan 5 davranışı paylaşacağım.

İşletmelerin bu davranışları genel manada sadece beni değil tüm müşterileri memnun eder. Çünkü para verdiğimiz yerden almak istediğimiz şey sadece pişirilmiş veya kızartılmış yemek değildir.

Genelde insanlar ‘bir çay içelim’ sözünü söylerken biraz kafa dinlemekten, biraz dinlenmekten, biraz oyalanmaktan, biraz da hürmet görmekten bahseder.

Müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkaran her işletme reklama, tanıtıma veya pazarlamaya gerek duymaz. Müşteri işletmenin reklamını kendisi yapar.

Müşterisine misafir olarak davranan işletmelerin standartları zaten yüksektir. Müşteri ilk kez gittiği bir yere ikinci ve üçünü kere geliyorsa oradan memnun demektir.

Memnuniyetleri artırmanın çeşitli yolları var. Her işletme kendi konseptine uygun bunu yapabiliyor. Mesela cafeler kahvenin yanında çikolatadan başka kurabiye de veriyor.

Kebap ve döner satan işletmeler çayı ücretsiz veriyor.

Paket serviste geç kalan işletmeler minik bir tatlıyla özür dilemesini biliyor.


Şikayetler gürültülüdür. Ben 5 cümle ile memnuniyetlerimi anlatmak istiyorum.

Müşteri Olarak Beğendiğim 5 Davranış

  • Öğrenci evinde kalan herkes bilir. Öğrenciperver lokanta sahipleri öğrencilik yıllarında vazgeçilmezdir. ‘Az çorba çok ekmek’ düsturuyla hareket ederdik. Yakınımızdaki bir lokanta az çorba istesek bile tam verirdi.
  • Kahvaltı için gittiğim mekanların bazıları çayı termosla veriyor. Bu da beğendiğim bir harekettir. Çünkü çay farklı bir konudur.
  • Servis esnasında yaşanan aksaklıkları çay, kahve ikramlarıyla düzelten, gönül alan işletmeyi her zaman beğenirim. İnsan varsa hata vardır. Yarım elma gönül elmadır.
  • Menüsünde gösterdiği fotoğrafların aynısıyla hizmet veren işletmeleri beğenirim.
  • Küçük hesaplar peşinde koşmayan işletmeleri her zaman takdir ederim. Örneğin 72 TL gelen hesabı 70 TL düzlemesi onu fakir beni zengin etmez ama ikinci kere gitmeme sebep olur.

Bu beğenilerimi okuyan sektör yöneticileri bu tip uygulamaları yapmıyorsa eğer bir an önce yapmalılar. Müşteri memnuniyeti her geçen gün daha fazla konu ediliyor. Şikayetlerin sosyal medya platformlarında anında paylaşıldığı bir dönemde iş yeri sahibi olmak gerçekten kolay değil. Her gün onlarca mekan açılıyor. Öyleyse biraz daha ilgi, biraz daha jest, biraz daha personel eğitimi gerekiyor.

Açıkçası ben işletmelerin bunları gerçekleştirebileceğine inanıyorum.

Ayrıca Horeca Kurumsal Sitesinin Amacı Nedir? başlıklı makaleyi de okuduğunuzda konuyu bütüncül halde düşünebileceğinize inanıyorum.

Makalemizi paylaşın !

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.