Hijyen ve Temizlik Nedir?

Hijyen ve Temizlik Nedir?

Hijyen ve temizlik yeme içme (HORECA) sektörünün olmazsa olmazıdır. Hijyen ve temizlik standartlarını sağlamak çok kolaydır fakat takip etmek oldukça zahmetlidir.

Hijyen ve temizlik HORECA sektörünün cilvesidir, nazıdır. Sizin beklemediğiniz bir yerden trip atar. Gözünüz gibi bakarsınız fakat yaranamazsınız.

Aklımda kaldığı kadarıyla yazacağım ki, ne kadar önemli olduğunu anlamak için şöyle bir örnek vereceğim. Beşiktaş’ın 100. Yıl Şampiyonluğunda teknik direktör Mircea Lucescu idi. Türk Futbol Tarihinin unutulmaz oyuncularından Sergen Yalçın için bir röportajında ‘o hayatımda gördüğüm en yetenekli oyuncu. Onu hazırlamak için kadife eldivenle tutmak gerekir’ diye bir ifadesini okumuştum.

Aynen hijyen ve temizlik de böyledir. İşletmenizin el üstünde tutulması gereken konuları vardır. Bir de kadife eldivenle el üstünde tutulması gereken konuları vardır. İşte ‘hijyen ve temizlik’ tam da budur. El üstünde tutarken kadife eldivenlerle tutmalısınız.

Hijyen ve temizlik koşullarını sağlamak için mutlaka haşere ile mücadeleyi etkin yapmalısınız. İlaçlama firmaları ile anlaşmalısınız. Anlaştığınız firmanın gelip gelmediğini, programa dahil edip etmediğini takip etmelisiniz. Özellikle ilkbaharda tabiat canlanıyor. Haşere hareketliliği artıyor. Açık alanda servis verdiğini balkon, bahçe, teras, havuz gibi bölümleriniz varsa çok dikkat etmelisiniz.

Müşterinin masasına yandaki ağaçtan karınca düşse rahatsız olmaz belki fakat  5 metre öteden bir böcük geçse tüm hizmet kaliteniz, lezzetiniz, dekorasyonunuz, güler yüzünüz unutulur.

Pür dikkat kesilmeli, ilaçlama firmanızı bu konuda özellikle uyarmalısınız. Gerçi onlar dikkat ederler ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın.

Ayrıca odun fırını ve mangal kömürü kullanan işletmeler odun ve kömür depolama alanlarını düzenli kontrol etmelisiniz. Temizliğine dikkat etmeli, ilaçlamasını yaparken ayrı bir önem vermelisiniz.

Bumerang - Yazarkafe

 

Hijyen ve Temizlik İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir takım hijyen ve temizlik konularını disipline etmelisiniz. Mesela birkaç öneride bulunayım. İşletmenizin için günlük ve haftalık hijyen ve temizlik rutinlerinizi belirleyin. İlaçlama firması ilaçlamaya geldiği zaman siz de beraberinde dolaşın. Özellikle ürün hazırladığınız yerleri hem kendiniz kontrol edin hem de bölüm şeflerine bir hareketlilik gördükleri zaman size muhakkak söylemelerini belirtin.

Tuvalet ve lavabo gibi yerler için talimatname oluşturup kapılarına asın. Her gün sabah öğle akşam şu saatlerde deterjanlı temizlik yapılacaktır. Şu saatlerde yüzeysel temizlik yapılacaktır gibi…lavabo ve tuvaletleri düzenli kontrol edin.

Tuvalet ve lavabolarda elle temas eden musluk, el havlusu, köpük sabun, sifon, tuvalet kağıdı, kapı kolları gibi yerler için sensörlü uygulamalar var. Fakat olmadığını düşünerek tavsiyede bulunalım. Bu gibi elle tutulan yerlerin hijyen ve temizliğini sağlamak için hazırlanan özel sıvılarla temizlik yapın.

Ürün hazırladığınız yerlerde çalışanlarınızın muhakkak saçlarını örtecek şekilde çalışmalarını sağlamalısınız. Kolların sıvanmasını engelleyin. ‘Kolların sıvanmasını engelleyin’ tavsiyemiz mutfakta çalışan personelin hoşuna gitmeyebilir ama biz bunu söylemek zorundayız. Tabakta, yemekte ufacık bir kıl çıkarsa ve bunun da sayısı çoğalırsa; işletmenin milyonlarca liralık yatırımını 1 sosyal medya mesajındaki fotoğrafla zarara uğratır.

Mutfaklar genelde sıcak olur. Havalandırma ve klima desteği ile serinletirseniz kolların ve saçların kapanmasını sağlarken uygun bir çalışma ortamı oluşturursunuz.

Mutfağa yapacağınız klimalandırma masrafını ölü yatırım olarak görmeyin. Günümüzde herşey 1 sosyal medya mesajında paylaşılan fotoğrafa bakıyor. Cirolarınızı ya zirve yaptırır ya da yerlerde süründürür.

Servis personelinizin kişisel bakımlarını gözetleyin uymayanları disiplin altına alın. Çünkü kurumsal iletişim bakımından da kişisel bakım işletmenizin vitrinidir.

Gıda işletmeleri için hijyen belgesi alma zorunluluğu olduğu için belgesi olmayan personelinizin Milli Eğitim Bakanlığı Halk Eğitim Merkezlerinin eğitimlerine katılarak sertifikalanmasını sağlayın. Belgesiz personel çalıştırmayın ve bu konuda edinebileceğiniz eğitim materyallerini sürekli olarak okuyun ve okutun.

Hatta bu konuda eğitim veren kurumlardan birkaç seanslık ders bile alın ki; bu yapacağınız yatırım da ölü yatırım olmayacaktır.

Unutmayın. Hijyen ve temizlik farklı bir konudur. Üst düzey servis ve sunum yaparsınız, hizmette hiçbir fedakarlıktan kaçınmazsınız, valeleriniz müşterilerinizi karşılarken prensesler gibi ağırlar, mutfak şefiniz öyle bir şeftir ki artık neredeyse Ahmet Bey’in, ağız tadına göre baharatlandırma ve soslama bile yapıyordur…tam da grup yemeğidir, kabarık bir hesap alacağınız sırada bir haşere herkesin bakışları altında pırrrrrr diye geçer ve her şeyi alt üst eder.

Temizlik ve hijyen asla ihmale gelmez.
Kotrolü elden bırakmayın.

Ömer Ali Altıntaş

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.