HORECA Paylaşım Hataları Nedir?

HORECA Paylaşım Hataları Nedir?

Yeme içme yani HORECA paylaşım hataları nedir, yazımızda birkaç madde ile bu konuya değinmek istedik. Diğer sektörlerden farklı olarak yeme içme (HORECA) sektöründe sosyal medya kullanımı çok daha etkin ve etkilidir. Genel manada müşteriler, memnuniyetlerini dile getirmekte biraz ketum davranırken şikayetlerini dile getirmekten çekinmiyor. Bunu kah puanlama yaparak belli ediyor, kah sosyal medyada yazarak belirtiyor…müşterinin şikayetçi olmasının en kötüsü de bir daha gelmemesidir.

İşletmenizde temizlik, hijyen, güler yüz, konfor, müzik gibi faktörler öne çıksa bile farklı sebeplerden doğacak çok basit hatalar hemen dikkat çekiyor ve şikayet sebebi olabiliyor.

Bu girizgahtan sonra biz bu yazımızda işletmelerin sosyal medya hataları nedir bunları ele alacağız. Çünkü Horeca Kurumsal Sitesinin Amacı Nedir? başlıklı yazımızda amacımızın sektörün yatırımcılarına, işletmecilerine, yöneticilerine ve çalışanlarına rehberlik etmek olduğunu anlatmıştık. İşletmenizi sosyal ağlarda tanıtırken birkaç madde ile hataları önleyelim.


HORECA Paylaşım Hataları Nedir?

  1. En sık yapılan hatalardan biri işletmenize ait tüm özellikleri ve güzellikleri tanıtacağım diyerek bir anda her şeyi paylaşıp, haftalarca boş geçmektir.
  2. Bir diğer hata işletme müdürünün, işletme sahibinin veya şube müdürünün kendi şahsi mail hesabıyla işletme adına sosyal medya hesabı açarak işletme adına yayın yapmasıdır. Bu kurumsal iletişime uygun olmayan bir davranıştır. İşletmenize ait bir mail hesabı açın ve sosyal medya hesaplarınızı o maile bağlayın. Daha sonra o profillerden paylaşım yapın. İşletme müdürünün, işletme sahibinin veya şube müdürünün, işletme hesabından paylaşılan yayınları kendi profilin paylaşması doğru olandır. Çünkü kişiler geçicidir. İşletmenizden bir yönetici ayrıldığında veya işveren işletmeyi devrettiğinde sosyal medya hesapları da onunla birlikte gidiyor. Bunun önüne geçmek bu kadar kolaydır.
  3. Hastag kullanımı ile ilgili yapılan bazı hatalar var. Örnek olsun diye söylüyorum diyelim ki işletmeniz İstanbul’da ve ismi Manzara Cafe olsun. Siz de sosyal medya hesabınızdan ‘‘Biliyoruz, yorgunsunuz ve biraz nefes almak istiyorsunuz. Öyleyse ikindi çayında Manzara Cafe’de harika bir akşam üstü geçirebilirsiniz’’ gibi bir cümle kullandınız. Bu cümlede hastag olarak #manzara #çay #manzaracafe #istanbul hastaglerini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Paylaşımın altını #restaurants #restaurant #cafe #kafe #manzara #çay #kahve #aksamüstü #ikindiçayı vs vs diyerek onlarca hastag kullanımından kaçının. Hedefe yönelik olsun.
  4. HORECA (yeme içme) sektöründe olduğumuzdan dolayı ‘‘ben ürünümü paylaşıyorum’’ diyerek Ramazan ayında anlı şanlı iftar sofraları paylaşmayın. Gündüz yaptığınız bu paylaşımlar Ramazan ayında adab-ı muaşerete aykırıdır. Saygıyı elden bırakmayın. Kazancınızın bereketini kaçırırsınız.
  5. Aynı gün üst üste aynı mesajları yayınlamayın. Sabah ve akşam 1’er kere farklı cümlelerle paylaşım yapmanız yeterlidir.
  6. Müşterilerinizin işletmenizdeki paylaşımlarını görmezden gelmeyin. Beğenide bulunarak karşılık verin.
  7. Müşterinizden müsaade istemeden salonun, bahçenin, terasın fotoğrafını çekip paylaşmayın.
  8. Belki müşteriniz ile samimi olabilirsiniz, her gün gelen bir müşteriniz de olabilir fakat sosyal medyadaki yorumlarına cevap verirken kurumsal dille cevaplayın.

Bunlar bizim genel olarak dikkat çekmek istediğimiz konulardır. Bu konulara dikkat ettiğiniz takdirde başarılı bir paylaşım ağı sağlayacağınız ve işletmenizi sosyal ağlarda temsil edeceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca linkteki HORECA Sosyal Medya Paylaşımı yazısını okuyarak sosyal medya paylaşımları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.