Sistem Odası Nasıl Kurulur?

sistem-odasi-nasil-kurulur

Sistem odası kurmak gelişen günümüz teknolojisinin olmazsa olmazıdır. Birçok cihazın bir arada düzenli durması teknik destek, servis ve bakım konularında kolay çözüm sağlar.

Sistem odası diye ifade ettiğim şey basit olarak Modem, DVR, görüntüleme sistemleri, amfi ve diğerlerinin olduğu grubu ifade ediyor. İşletmenin müsait bir yerinde birlikte durmalarını sağlamakla gerçekleşiyor. Bu bazen orta boy bir kabinete monte edilerek veya kasa bölgesi dediğimiz yerde tezgahın altında toplanarak ya da el altında olmayan bir tarafta duvara monte edilerek gerçekleşiyor.

Bunları bu şekilde çalıştırmak uygun mu? Evet cihazlar orada da çalışır ama ömrü kısalır, arıza çıkarınca müdahale etmek zahmetli olur, basit bir sorunun çözülmesi bile saatler alabilir.

Aslında sistem odası orta büyüklükte bir işletme için yer ayrılması gereken önemli bir yapıdır. Çünkü arızaya müdahale veya sistemde teknolojik iyileştirme yapılacağı zaman hepsinin bir arada temel olarak serin ortamda, kabloları sonlandırılmış ve tozdan uzak tutulmuş olması ömürlerinin uzun olmasını sağlıyor.

Orta Ölçekli İşletmede Neler Bulunur?

  • -Yangın alarm sistemi
  • -Hırsız alarm sistemi
  • -DVR ve monitör
  • -Amfi ve ses sistemleri
  • -Yedekleme sistemi,
  • -İnternet (network) ağ yapılanması
  • -Şarjlı mobil cihazlar
  • -TV görüntüleme sistemleri
  • -Mini klima/soğutucu
  • -UPS Güç kaynağı

Yukarıda saydığım cihazların kablo bağlantılarını da düşünürseniz eğer küçük bir kabinete sığdırmak açıkçası uygun değildir.

Ayrıca işletmelerde elektrik tesisatı için başka bir yerde elektrik panoları oluyor.  Sistem odası dediğimiz yerde genel mantık nedir? Zayıf akımla çalışan cihazların belli bir yerde toplanıp yüksek voltaj olan bölgeden uzak tutulması, müdahale edileceği zaman derli toplu bir şekilde durmaları, bağlantı kontrol ve testlerinin sağlıklı yapılması ve en önemlisi de arızaların kronikleşmesinin önüne geçmesi amaçlanmaktadır.

Bunları ortalama iki kapaklı gardrop büyüklüğünde bir yapı, odacık, pano içinde tutmak mümkündür. Metrekare ölçüsü vererek prosedür oluşturmak istemiyorum. Her işletme kendi bünyesinde uygun yeri bulabilir.

Şube müdürleri bile sık sık değişebiliyorken sirkülasyonun yüksek olduğu yeme içme (Restaurant&Cafe) sektöründe, işletme sahiplerinin bu konuya özel önem göstermesi gereklidir . İşletmenin bu gibi cihazlara ait kullanıcı adı ve şifreleri kişilerin insiyatifine bırakılmadan yazılıp sistem odası içinde mutlaka müsait bir yere  asılmalı veya odada barındırılacak bir deftere düzenli bir şekilde yazılmalıdır.

Bunları yaptığınız takdirde sistemsel sorunlarınız çıktığı zaman bilgisayarcının işini ses sistemcisi yapmaz, kameracının işine elektrikçi karışmaz, network ağına alarm sistemlerini yapan kişi ellemez.

Birkaç Tavsiye

İşletmenize çağırdığınız teknik servisin yanında mutlaka durun. Çünkü gelen servis elemanı işini en kısa sürede bitirmek ister, siz de aynısını istersiniz. Öyleyse birlikte çalışmaya mecbursunuz.

Hele ki teknolojiden anlamıyorsanız, yapacağınız en iyi şey çağırdığınız teknik servis ne için gelmişse ona kullanıcı adı ve şifrelerini göstermek olacaktır. İşini bilen teknik servis personeli odayı ve kullanıcı adı şifreleri görünce sizden sadece çay ister.

Bunun dışında şunları da eklemeliyim. Sistem odası kurarken olabildiğince mühendislik firmasına kurdurun.

Mesela kameralar, alarm sistemleri, restaurant&cafe otomasyon sistemleri modem üzerinden port açılarak yayına girer. Bunlar birbirine bağlıdır. Modem ayarlamayı iyi bilmek gerekir. Teknik yeterliliği az olan biri gelip modemi sıfırlar kendi arızasını giderir ama diğer ayarlar bozar.

Bu işleri proje bazında elektronik mühendislerine yaptırırsanız en azından birçok hizmeti 1 firmadan alacağınız için sorun yaşadığınız zaman neler yapıldığını bilerek gelirler ve sorunu hızlı çözerler.

Teknik hizmetleri farklı firmalardan alırsanız birbiri ile bağlantılı konularda problemin çözümü uzayacaktır.

Sonuç olarak şunu da belirtmeliyim ki ben kötü senaryo üzerinden giderek tavsiyede bulundum. Sistem odası kurmak, serin ve tozdan uzak tutmak arızaları engellerken problemlerin çözümünü hızlandırır.

 

Ömer Ali Altıntaş

 

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.