Sosyal Medya HORECA Paylaşımı

Sosyal Medya HORECA Paylaşımı

Sosyal medya en etkili PR (Halkla İlişkiler) alanıdır. Olumlu, olumsuz, doğru veya yalan herşey bir anda yayılır. Etkin ve etkili kullanmayı başarırsanız sizden iyisi olmaz. ”Sosyal Medya HORECA Paylaşımı” diyerek madde madde açıklamalar yapalım.

Bumerang - Yazarkafe


 

Sosyal Medya HORECA Paylaşımı

 1. Sosyal medyada toplu yemek organizasyonlarını yayınlayabilirsiniz. Tabi müşterinizden izin alarak paylaşmanızı tavsiye ederim. Etik olan budur.
 2. Süper Lig Fikstürü belli olduğu için maçların yayınlanacağı tarihleri takip ederek düzenli paylaşım yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızda rezervasyon için iletişim bilgilerinizi ve işletmenizin web sitesini de yazarsanız güzel olur.
 3. Son zamanlarda kahvaltı grupları epey arttı. İşletmenizde kahvaltı servisinizin saatlerini yayınlayabilirsiniz.
 4. İşletmenizin sabah, öğle ve akşam saatlerindeki durumunu paylaşırsanız, kahvaltı, öğle servisi veya akşam iş çıkışı için tercih sebebi olabilirsiniz.
 5. Dekoratif değişiklikleri yayınlayabilirsiniz. Genelde ‘Yenileniyoruz’ veya ‘Yenilendik’ gibi başlıklarla yayınlanıyor. Siz daha çekici cümleler kurabilirsiniz.
 6. Sosyal medyada neyi yayınlarsanız yayınlayın etkileşimi artırmak için mutlaka hastag (#) kullanın.
 7. Sosyal medya hesaplarından size gelen mesajları takip edin ve cevaplandırın. Her mesaja kurumsal dille yanıt verin.
 8. Şikayetleri dikkate alın, görmezden gelmeyin. Şikayetçi müşterilerinizi işletmenize davet edip ağırlayın. Kazanan siz olursunuz.
 9. Memnuniyetleri paylaşın. Bunu yaparken ‘heh heh hee’ moduna girmeyin. Unutmayın orası sosyal medya, 2 gün sonra ‘ah vah’ dedirtir.
 10. Milli ve Dini bayramları tebrik edin. Bunu ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı sağlamak için yapın.
 11. Önemli gelişmeleri, tebrik edilmesi gereken konuları tebrik edin. Milli Takım başarıları, bireysel şampiyonluklar, yeni açılan şubeniz, personelinize verdiğiniz terfi vs…
 12. Kınanması gereken konuları kınayın, acıları paylaşın, güzelliklere destek olun.
 13. Her sabah ve her akşam klasik olmayan farklı cümlelerle takipçilerinizi selamlayın. ‘Evet gençler akşam geliyor muyuz’ demeyin, Kurumsal iletişime pek uygun değil.
 14. Tebrikleri ve kınamaları yaparken ölçülü olun. Kantarın topuzunu kaçırıp politize olmayın. İnsanlar sizin siyasi fikirleriniz için değil lezzet ve hizmetiniz için geliyorlar. Unutmayın! Ticaretin siyaseti olmaz.
 15. Yapabilirseniz şayet, işletmenize has ürünlerin yapılışlarını,tariflerini yazarak veya video çekerek paylaşın. Lezzet tutturduysanız püf noktasını verin demiyorum, ama mesela Adana Kebabı aşağı yukarı her yerde aynı. Bunu video çekerek paylaşabilirseniz ilgi odağı olursunuz.
 16. Ramazanda ‘İftar menümüz hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için falanca numaradan bizlere ulaşabilirsiniz’ diyerek yayın yapmayı ihmal etmeyin.
 17. Ramazanda sahura kadar açıksanız muhakkak belirtin ve davet edin.
 18. Personel eğitimlerinizi muhakkak paylaşın.
 19. Sezon geçişlerinde genelde kıyafet değişikliği de yapılır. Mutlaka tam kadro gıcır gıcır kıyafetlerle fotoğraf paylaşın 😉
 20. Personelinizin özel günlerini kutlayın ve bunları paylaşın. Doğum günü, nikah töreni gibi
 21. Personelinizin acılarını paylaşın, ölüm, hastalık vb.
 22. 20. ve 21. maddeler aidiyet ve sahibiyet duygusunu geliştirir. İhmal etmeyin
 23. Bumerang - Yazarkafe

Başka Neleri Paylaşabilirsiniz?

 • Personelinizle ilgili yapacağınız paylaşımlar dikkat çekeceği için, sizinle çalışmak isteyen adaylar oluşturur. Şimdi mekan ismi vererek reklam yapmayacağım ama herkes piyasayı iyi kötü bilir. Hangi mekanlarda çalışmak prestijlidir, hangi mekanlarda bahşiş yüksektir, hangi mekanlarda çalışmak resmiyet ister…adaylarınızı oluşturursunuz.
 • İşletmenizin diğer işletmelerden farklı özellikleri varsa bunları muhakkak tespit edin. Her işletmede çay, kahve, yiyecek, içecek var ama her işletmede otopark, çocuk oyun grubu, bahçe, havuz kenarı, loca, manzara, ağaç gölgesi, mescit, asansör , serinlik, teras, güneş batımı vb özellikler olmayabiliyor. Siz kendi işletmenize ait özellikleri ön plana çıkarın. Mesela ”Çocuklarınızı oyun grubunda eğlendirirken bahçemizde harika bir pazar kahvaltısı yapabilirsiniz” diye bir paylaşım yaparken aslında kahvaltıyı çoktan sattınız ve işletmenizi tanıtırken pazarlamış oldunuz. Kahvaltı fotoğrafı paylaşmaya gerek kaldı mı? Bence hayır.
 • Ulaşım imkanlarınızı paylaşmayı ihmal etmeyin. Müşterilerin tercih sebepleri arasına giren konulardan biri de lokasyondur.
 • İşletmenizin özelliklerin kaç tane olduğunu belirleyin. Diyelim rakiplerinize nazaran toplam 15 farkınız var. 45 güne yayın 3 günde 1 yayınlayın sonra en başa dönün. Sosyal medya süreklilik ister.
 • Düzenli yayın yapmak istiyorsanız lig maçları temelinde yayın yapmak en etkilisi olacaktır. Çünkü en çok izlenen 4 büyüklerin maçlarını 2 gün önceden yayınlamaya başlarsanız cuma günü olan bir maç için çarşamba günü yayın yapacaksınız. En son maç da pazartesi günü oynanacağı için sosyal medya yayınlarınız sürekli hale gelecek. Genelde Avrupa Kupası maçları da olacağı için epey sosyal medya paylaşımı yaparak aktif olursunuz.
 • İşletmenizin sosyal medya hesabından, işletmenizde mutlaka check-in yapın ve liderliği kimseye kaptırmayın.
 • Sosyal medya hesaplarınızı aynı mail üzerinden ve genelde aynı şifre ve kullanıcı isimleriyle yapın. Sonra mobil cihazınız kırıldığında veya PC’den yayın yapmak istediğinizde ‘neydi bunun şifresi’ diye düşünmeyin.
 • İşletmenizin türüne göre mesleki ifadeler kullanın. İlgi çekici olabilir.
 • Check-in ile ilgili bir hatıramı yazayım ki neden öyle dediğimi anlayın. İşletmede yönetici pozisyonundayım, sosyal medya hesapları da bende. Her gün Check-in yapıyorum, ama birinci değilim. Güzergahta işe gidip gelen biri var galiba sürekli check-in yapıyor bir türlü liderliği alamıyorum. Gidip de ‘burada check-in yapma’ diyemem ki. Aramızda da 12-13 sayı fark var. ‘Nasıl geçerim’ diye düşündüm. Buradan geçen biri ise işe gidiyordur. E doğal olarak haftada 1 gün izinli. Öyleyse ben de check-in yaptığım cihazı izinli olduğum gün arkadaşa veririm check-in yapar. 14-15 haftada onu geçerim. Tabi arkadaşla bu konuya baya güldük eğlendik, mesaj atalım yemek ısmarlayalım,2 hafta check-in yapmasın falan diye espri yapıyoruz. 3 ay kadar böyle yaptıktan sonra usul usul gelip işletmenin hesaplarında liderliği aldım ve bir daha kaptırmadım.

 

Sosyal medya ile ilgili sektörde yapılabilecek herşeyi yazdık, eksik bişey bırakmadık galiba. Bu tavsiyeler umarım yol gösterici olur.

Linke tıklayarak HORECA Paylaşım Hataları Nedir? yazısını okuyabilirsiniz.

Ömer Ali Altıntaş

 

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

1
Yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Muhammed Recent comment authors
  Bildirimler  
Bildir
Muhammed
Ziyaretçi
Muhammed

Güzel makale, elinize sağlık.

error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.