Yeme İçme Sektöründe Pazarlama

Yeme içme sektöründe pazarlama hakkında bazı ince konulara dokunacağız. Bu yazıyı okuyacak olan pazarlamacı arkadaşlara öncelikle şunu söylemeliyim. Yeme içme (HORECA) sektöründe pazarlama teknikleri ve yaklaşımları temel prensipler bakımından aynı gibi görünse de kendi parametreleri ile gerçekleşir. Sektörün en etkili pazarlama elemanları garsonlardır. Dolayısıyla yeme içme (HORECA) sektöründe pazarlamacılar sektöre has bir isimle isimlendirilir. GARSON.

Yeme içme sektöründe 3 çeşit pazarlama vardır.

  • İç pazarlama
  • Dış pazarlama.
  • Müşteri pazarlaması (Gizli Pazarlamacı)

İç Pazarlama

İç pazarlama; işletmenize gelen müşterilerinize yönelik yapılır.  Sırasıyla yazacak olursak 4 aşamada gerçekleşir. Karşılama, sipariş alma, servis ve sunum. İç pazarlamanın etkin ve en değerli pazarlamacısı garsondur. Tecrübe ve müşteriye yaklaşımları cironuzu ve garsonun bahşişini etkiler.

Dış Pazarlama

Dış pazarlama; işletmenize müşteri kazandırmaya yönelik yapılır. Sırasıyla yazacak olursak 3 aşamada gerçekleşir. Special menüler, kampanyalar ve sosyal medya yayınları. Dış pazarlamanın etkin öğeleri işletme müdürü ve şube müdürüdür.

Müşteri Pazarlaması (Gizli Pazarlamacı)

Müşteri pazarlaması; işletmeniz tüm etkin öğeleriyle birlikte memnuniyet oluşturduktan sonra yeni bir pazarlamacı kazanırsınız. O da müşterinizdir. İş dünyasında bir söz vardır “iş, işi getirir” derler. Yeme içme sektörü en hızlı dönüş alacağınız sektördür. Müşteri, müşteriyi getirir.

İç Pazarlama Hakkında

Müşterinizin işletmenizden içeri adım atmasıyla başlar ve bir daha bitmez. Neden bitmez? İyi ağırlanan bir müşteri ikinci sefer gelebilmek için vakit kollar. Hepimiz böyle değil miyiz? Lezzetinden ve hizmetinden memnun olduğumuz yerde kafa dinlemişsek ve iyi vakit geçirmişsek tekrar aynı yere gitmeyi isteriz. Öyleyse müşterilerinizi iyi ağırlayın ki; işletmenizi pazarlasınlar.

İç pazarlamada garsonlar en etkin pazarlamacılardır demiştik. Örneklendirelim. Müşteriniz geldi ve kararsız, ana yemek tercihlerinde tavsiyelerde bulunurken salatayı teklif ettiyse 1 puan aldınız demektir.

İşletmenizde ayda 7000 adet ana yemek satsanız 7000 adet de salata satarsınız. Ana yemek grupları ciddi ekipman ve personel yatırımı isterken,  salatada ise az yatırımla yüksek kar elde edersiniz. Salatanın maliyeti nedir ki?

Sırada meşrubat seçeneği var J İşletmeler için en karlı meşrubat seçeneği kendi bünyesinde yaptığı açık ayran, sıkma portakal, el yapımı limonata gibi içecekler başlıcalarıdır. Ben de şahsen gittiğim mekanlarda bunları tercih ediyorum. Maalesef katkı maddesi olmayan ürün neredeyse kalmadı. Açık ürünleri bu yüzden tercih ediyorum. Limon, su, şeker…limonata. Yoğurt ve su…ayran portakalı sıkınca suyu çıktı bile…

Tatlılarınızı teklif etmeden önce dolaba iyi bakın. Belki elinizde kalmamıştır. Siz olan tatlıları teklif edin ki, beklemediğiniz yerden soru gelmesin. Müşteri istediğinde ‘yok’ çekmek kadar kötü bir pazarlama olmaz. Dolaba bakmazsanız olmayan ürünü teklif etmiş olabilirsiniz. Belki de ürün vardır ama satış esnasında gözden kaçmış ve dolaba yenisi getirilmemiştir. Evet olabilir. İnsanın olduğu yerde hata vardır. Tüm mesele otokontrol sağlayarak, birinin gözünden kaçanı öbürünün takibi ile hataları sıfıra indirmek. Bunların hepsi satışınızı etkileyen olumlu olumsuz pazarlama etkenleridir.

Eğer işletmenizde çay ve kahve ücretli değilse mutlaka ikram edin. Müşteri içmese bile ‘çayınızı getirdim’ diyerek masasına bırakın. Bırakın ki, gönlü hoş olsun. İçmezse kaldırırsınız, çok zor değil.

Çay ve kahve gibi ürünler ücretli ise müşterinin hesabına bakarak ikram edin veya indirim uygulayın. 3 TL’ye çay satılıyor. 140 TL’lik hesaba  4 çay ekleyip 150 TL hesap almak varken alamadığınız 2 TL’nin peşine düşmeyin. Bir çayın maliyeti 50 kuruş bile değil. Hiçbir şey kaybetmezsiniz. İşletmecilik tüyosu veriyorum. Bakın ikram ettiğiniz ürünleri menü satış fiyatınız üzerinden değerlendirmeyin. Çok büyük hata edersiniz. Mesela bir künefe 10-12 TL ama maliyeti 5 TL kadar. 4 kişi gelmiş 140 TL ve üzeri hesabı var. İkram ettiğiniz veya indirim uyguladığınız tatlı size ayak alışkanlığı sağlar. 4 künefe 40 TL yapar. Toplam hesap 180 TL olur. 175 TL hesap alın. İlla ki yapın demiyorum. Yaparsanız da maliyeti üzerinden değerlendirin.

Müşteri geldi, yemeği yerken boşları müsaade istemeden toplamayın. ‘Kalk git’ demek gibi olur. Evet herkes boşların toplanmasını ister ama bazı müşteri istemez. ‘Müsaadenizle boşları alıyorum’ demekten geri durmayın.  Müşteri kalkıp çayı kahveyi başka bir mekanda içer tatlıyı da yemez.

Dış Pazarlama Hakkında

İşletmenizde çocuk oyun grubu koyabiliyorsanız muhakkak yer ayırın. Anne babalar çocuklarının oyun oynayabildiği mekanlarda yemek yemeği tercih ederler. Oyun grubunu ölü yatırım, çocuk gürültüsü olarak görmeyin. Bu sektör böyledir. İnsana hizmet etmek vardır. Evde cenazeniz olsa yüzünüz gülmelidir. Yüzünüz gülmüyorsa lütfen yeme içme sektöründe çalışmayın.

İşletmenizi turizm acentelerine pazarlayın. Menü içeriği, özel fiyat uygulaması, komisyon ve en önemlisi lokasyon… havalimanı, vapur iskelesi, turistik mekanlar ve otopark seçenekleriyle birlikte pazarlanmalıdır…

İşletmenizdeki grup yemekleri ve toplantıları, organizasyon sahibinden müsaade isteyin ve izin verirse sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Müşterinizin mahremiyetine saygı gösterin. Paylaşımlarınızı etiketleyerek yapın.

Müşteri Pazarlaması Hakkında

İşletmeler konseptine göre müşteri memnuniyeti oluşturur. Bazı işletmelerde dekorasyon, bazı işletmelerde oturma takımlarının rahatlığı, bazı işletmelerde servis süresi, bazı işletmelerde müziğin cızırtısız hatta Wifi performansı bile müşteri tarafından değerlendirilir. Hitap ettiğiniz müşteri kitlesi hizmet edilmesini istiyorsa iyi bir şekilde ağırlamalısınız. Fakat işletmeniz self servis ise pişirme süresini kısaltarak hizmet sunarsınız. Hitap ettiğiniz müşteri kitlesi “gelgeç” diye tabir ediliyorsa alışveriş hızı ile hizmet sunarsınız.

Bu bağlamda hangi konsepti uygularsanız uygulayın, müşteri memnuniyeti işletmenizin müşteri pazarlamacısını oluşturur. Yeme içme sektörüyle ilgili her zaman şunu söylerim. Siz istediğiniz kadar “şikayet formları” adı altında memnuniyet anketleri oluşturun. İstediğiniz kadar sms yoluyla özel günlerini kutlayın. İnsanlar memnuniyetlerini ve beğenilerini işletme müdürüne veya garsona “helal olsun çok güzeldi” , “harika bir sunumdu” , “müthiş bir yemekti” diyerek yüzünüze karşı söylemez. Nasıl söyler? Eğer ikinci kez geliyorsa “teşekkürler” demektir. Üçüncü kez geliyorsa “çok güzeldi” demektir. Dördüncü kez geliyorsa “harikaydı” demektir. Arkadaşlarını da getiriyorsa “helal olsun adamlar işi biliyor” demektir.

Genel itibariyle anlattıklarımı iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu biri okuyacak olursa “marka, tanıtım, pazarlama, satış ve müşteri memnuniyeti” başlıkları ile ayrı ayrı ele almam gerektiğini düşünecektir. Sıcak satışın hızlandığı ve pişirme sürelerinin kısaldığı bir alışveriş ortamında “marka, tanıtım, pazarlama, satış ve müşteri memnuniyeti” başlıklarından oluşan bir bilimsel tanımlamaya yeme içme sektöründe “servis ve sunum” olarak isimlendiriliyor.

Bunları yaparsanız satış rekorları kırarsınız demiyorum. Ancak bunları dikkate aldığınız takdirde sektörde en az 2-3 yıllık bir çalışma deneyiminiz varsa hızlı mesafe kat edeceksiniz. Yeme içme sektöründe kariyer yapmak istiyorsanız veya işletmelerde yahut franchise veren şirketlerde genel müdürlüğe bağlı çalışıyorsanız ya da sektörün yatırımcıysanız bildiklerinizi disiplin altına alacağınızı rahatça söyleyebiliyorum.

 

Ömer Ali Altıntaş

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.