Sezon Geçişi Yeme İçme Sektöründe Nasıl Yapılır?

http://www.horecakurumsal.com/wp-content/uploads/2018/11/sezon-gecisi.jpg

Sezon geçişi derken neyi anlamamız gerekiyor. Örneğin işletmenizde toplamda 600 sandalye var ve yarısının işletmedeki açık alanlarda olduğunu düşünelim. Kış aylarındaysanız, tam kapasiteyle çalışsanız bile 300 sandayle hizmet vereceğiniz için cironuz %20-30 kadar düşer. Bu bir genellemedir.

Yine mesela işletmeniz ağırlıklı olarak sıcak içecek satan bir cafe ise yaz gelmesi sizi etkiler. Genelde azalan sıcak içecek satışının yerini soğuk içecekler ve dondurma alır. Bu bir sezon geçişi hazırlığıdır.

Mesela üniversite, hastane gibi kurumların olduğu bir lokasyondaysanız, okulların açılıp kapanması sizi etkiler. Bu da bir sezon geçişi olarak nitelenir.

İşte bu ve benzeri örneklere ‘Sezon Geçişi’ diyoruz. Sezon geçişi yaparken ne yapılması gerekiyor? Sezon başlarken ve sezon biterken diye ayıralım.

Sezona Girerken Neler Yapılmalıdır?

Sezona girmeden ortalama 1 ay önce genel bir bütçe belirleyip hazırlıklara başlamalısınız. Beklentilerinizi, varsa yeni hizmet anlayışınızı, bir önceki sezonda yaptığınız hataları, menünüze ilave edeceğiniz ürünleri, personel kıyafeti,  çok sattığınız ürünleri ve bu ürünlerin tedariği noktasında fiyat ve kalite araştırması, sezon açılırken yeterli ve eğitimli personel olup olmadığı, varsa dekoratif değişiklikler, ekipman sayımı, bir takım tadilatlar ve işletmenize has konuları belirlemelisiniz. Geçen yılların sezon satışlarına bakarak menünüzde az veya çok satan ürünlerle ilgili düzenleme yapabilirsiniz. Sezon eğer Ramazan Ayı ise, iftar menünüzü ve kampanyalarınızı gözden geçirip, aldığınız kararları harfiyyen uygulamalısınız.

Sezonu Kapatırken Neler Yapılmalıdır?

Sezon kapanmaya yakın artık yoğunluk bitmiştir ve işler azalmıştır. Süreç boyunca oluşan hataları, arızaları, memnuniyetleri ve şikayetleri mutlaka not etmelisiniz. İade edilecek ürünleri belirleyip ortalıktan kaldırmalısınız. Kırılan veya çöpe giden restaurant ekipmanınızı ve demirbaş sayımınızı muhakkak yapmalısınız. Kıyafet seçimi ile ilgili yeni arayışlara girmeli, menünüzde damak zevki, satış adedi, cirosu, maliyeti ve benzeri gib beklentilerinizi karşılayan veya karşılamayan ürünleri gözden geçirmelisiniz.

Tavsiye

Yeme içme sektöründe faaliyet gösteren Restaurant&Cafe işletmeleri, sezon geçişi yaparken, mutlaka dekoratif değişiklikler yapmalıdır. Dekorasyon değişikliği her zaman canlılık getirir. Aydınlatmalarınız, aplikleriniz, perdeleriniz, masa ve sandalye örtü veya kılıflarınıza ufak dokunuşlar yapmanızı tavsiye ederim.

Artık sezon kapanmıştır ve maliyetlerinizi satışlarınızı değerlendirmenin vakti gelmiştir.

Ömer Ali Altıntaş

 

Makalemizi paylaşın !

You May Also Like

Yorumlar

avatar
  Bildirimler  
Bildir
error: Kopyalamak yerine linki paylaşırsanız seviniriz.